15 Şubat 2018 Perşembe

2017 yılı en iyi kore dizileri

Şubat ayı bitmek üzereyken 2017 yılının enlerini yazıyorum,hadi bakalım :D Geç olsun güç olmasın'^^
Bu yıl öyle ahım şahım dizi bitirmedim açıkçası,çoğunu yarıda bıraktım,o yüzden bitirdiklerimin çoğunu çok sevdim,geriye dönüp önceden izlediğim dizileri tekrar izlediğim de oldu.Kısaca bahsedecek olursam:

The Legend of The Blue Sea(2016)

Dizi, bir denizkızı hikayesi etrafında şekillenmiş,deniz kızı kıyıya çıktığında bir adamla tanışır,ancak bu adam prens değil,dolandırıcıdır:D  Çoğu Kore dizisinde olduğu gibi jeenkarnasyona değinen oldukça tatlı bir hikayeydi. Zaten başrollerde izlediğimiz Jun Ji Hyun ve Lee Min Ho'nun  oyunculuğu birleşince ortaya kötü bir şey çıkarsalar büyük hayal kırıklığına uğrardım,vesselam çok çok iyi oyunculardan çok iyi bir dizi:)

Filmde deniz kızının dünya hayatını öğrenmeye çalışmasını öğrenmek çok eğlenceliydi,özellikle insanların yalan söyleme sıklığına şaşırması ve yalan söylemeye çalışmasını izlemek trajikomikti:D
İkilinin arasındaki sıcacık ilişkiyi izlemek nedensizce mutlu hissettiriyor ,tavsiye ederim efenim.
***
Goblin(2016)

Bu diziye ne demeli bilmiyorum,beni hem ağlatan hem de bu kadar gülümseten nadir dizilerden,çok tatlı,masum kısacası mükemmel bir diziydi.İki kere izlediğimi söylersem ne demek istediğimi anlarsınız.
Konusundan kısaca bahsedecek olursak :
Goblin, Kore efsanelerinden biri anladığım kadarıyla.Ölümsüz bir yaşam süren goblinin, bu ölümsüz hayatı sona erdirmek için  gelinini bulması gerekmektedir.İşte bu gelini bulduktan sonraki goblin ve gelini arasındaki ilişkiyi izliyoruz biz de dizide.Goblin karakterini canlandıran şüphesiz en iyi Kore oyuncularından-ki kendisinin tüm dizilerini bayılarak izledim:D- Gong Yoo..Goblinin bir canavar olduğunu düşünürsek  bu kadar masum bir canavarı oynayabilecek başka kimseyi düşünemiyorum,rolünün hakkını vermiş.Goblinin gelinini ise Cheese İn the Trap dizisindeki başrol Kim Go Eun canlandırıyor ama  Cheese İn the Trap dizisi konusu  hasabiyle beni çok çekmemişti ve Kim Go Eun rolü gereği orada  donuk-duyguları çok göstermeyen bir kadını canlandırıyordu.O kadar donuk bir rolde oynayan kızın başka bir dizide bu denli değişebileceği aklıma gelmezdi,oyunculuk dedikleri bu olsa gerek. Hakkını vermek lazım,çok iyi bir oyuncuydu,rolü de çok yakışmıştı.
Dizide goblin ve gelini arasında geçenlerden ek olarak goblin ve ev arkadaşı olmak zorunda kalan ölüm meleği arasındaki  dostluk-düşmanlık ilişkisini de çok beğendim. Birbirileriyle durmadan yarışmaları,şakaları,düşmanlıkları ve kaçınılmaz olan dostlukları çok tatlıydı.bir dizide ilk defa yan karakteri bu kadar sevdim.
Ölüm meleğini zaten çoğu dizide başrol olarak gördüğümüz Lee Dong Wook canlandırıyordu.Diziye başlamadan önce onun yan rolde oynamasına çok şaşırmıştım ama ne diyebilirim yan rollere taş çıkartmış ve 'işte böyle ana karakterler kadar çok sevilirsiniz' demiş.Tavırlarına,utangaçlığına bayıldım,harikaydı.

Dizinin bir kısmının  Kanada- Quebec'te geçmesi ise diziyi güzelleştiren başka ayrıntılardan biri. Manzaralara,görselliğe dizide önem verilmesi takdire şayandı.
Özetle,izleyin izlettirin efenim:)
***
  
3-Oh My Venüs(2015)
Başrollerde So Ji-Sub (ki kendisinin oyunculuğunu Master of Sun'dan beri çok beğeniyorum:)) ve fikrimce Kore'nin en tatlı oyuncularından biri olan Shin Min-A yer aldığı dizi genel manada bir spor antrenörü ile kilolarından kurtulmak isteyen bir avukatın arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Sıcacık, bol bol güldüğüm bir diziydi.

Dizide genel manada çok kötü biri diyebileceğim bir karakter yoktu,genel manada herkes kendi içindeki problemlere savaşıyordu ki bence bu gündelik yaşama daha uygun.Bir diğer gündelik hayattan yansıyan ise Shin Min A'nın oynadığı karakterin çok çirkin olarak lanse edilip kendini sevmeyen bir kadını değil,hayatından memnun, başarılı ve kendine güvenen kilolu bir kadını canlandırmasıydı. Şükür ya! Artık şu güzellik algısını yıkmanın zamanı gelmişti. Fikrimce en güzel insan,  kendiyle barışık olan insandır. Bu dizide de buna oldukça vurgu yapılıyordu.
Eğer bir şeyi isterseniz bunu başarmak sizin elinizdedir. Bu da oldukça vurgulanan mesajlardandı.
Bu yılın değil de gelmiş geçmiş Kore dizileri enleri oluştursam  rahatlıkla o listeye girebilecek bir dizi diyeyim,izleyin efenim:)
***
4-Strong Woman Do Bong Soon(2017)
Dizi, çok güçlü olan bir kadınla bir adamın ilişkisini anlatıyor,genel romantik-komedi dizilerinin içine gerilim ögesi de serpiştirilmiş,bu yüzden hem gülüyor hem de olayın çözülmesi için kendinizi diğer bölüme geçerken buluyorsunuz.
Çok tatlı,vakit geçirmelik,klişeleri bir yere kadar yıkıp* tam tersinin de olabileceğini size gösteren mükemmel bir diziydi.:)
*Örneğin;
(bu sahneden gülmekten karnıma ağrılar girdi:D)

Başroldeki Park Hyung Sik'i The Heirs'te yan rolde izlemiştim,orada da tatlı bir rolde oynuyordu,burada da aynı şekilde tatlı bir adamı canlandırıyor.Aşkını göstermekten çekinmeyen,tatlı tatlı seven bir adam ve gücüyle sınanan,'normal' olmak isteyen bir kadın..Güzeldi ya :)

***

5-Age of Youth-II(2017)

Bu dizi gündelik hayatı anlatan (slice of life) diziler kategorisinde yer alıyor,gerçekten de günlük hayatı o kadar net yansıtıyordu ve abartıdan o kadar uzaktı  ki sanırım bu yüzden çok sevdim bu diziyi.Lakin ilk sezonunu 2.sezon kadar çok sevemedim, aynı şekilde bir tülü ısınamadığım karakterleri de oldu.Bunlar dolayısıyla favorilerim arasında olmakla olmamak arasında kalmış biri dizi,bu dizi.
Konusundan bahsedecek olursak aynı evde yaşan 4 kızın yanına yeni birinin taşınmasıyla geçen günlerini konu alıyor.Hepsinin hikayelerini değinirken çok güzel ve bol bol güldüğüm bir senaryo canlandırılmış,sıkılmadan izleyecebileceğiniz,şu kapalı günlere ilaç gibi gelecek bir dizi:)
Serinin devamının geleceğini düşünsem de-çünkü tam olarak bir sonuç vermeden hayatın olağan akışında final yaptılar- bunun hakkında bir haber görmedim maalesef.
İzleyin efenim:)
***

6-Prosecutor Princess(2010)

Dizi ,modayla ilgilenen ve babasının zoruyla savcı olmak zorunda kalan Ma Hye Ri ile bir avukat arasında geçen ilişkiyi ve Ma Hye Ri'nin gerçek bir savcı olmasını anlatıyor.
Öncelikle dizinin hukuk çevresinde ilerlemesini çok sevdim ve dizinin davalarla alakalı olan kısımları da romantik ve komik olan yerleri kadar ilgimi çekti.Bir diğer nedeni ise karakterlerin kendine has, oldukça net karakterleri canlandırmasıydı.Ma Hye Ri'yi canlandıran Kim So Yeon da avukat Seon In Woo'yu canlandıran Park Shi Hoo da normalde dizilerde -maalesef ki- çok görmediğimiz oyuncular olmasına rağmen çok iyi bir dizi ortaya çıkarmışlar.
Ayrıca beni şaşırtan nadir dizilerden kendisi,olayların birbirine bu şekilde bağlanacağını hiç beklemiyordum. Sonuç olarak bu diziyi de gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum,izleyin izlettirin:)
***
2017de izlediklerim arasından tavsiye edebileceğim Kore dizileri  bu kadar:)Kendinize iyi bakın,mutlu kalın efendim:)4 yorum:

 1. Listediklerin çoğunu izledim ama en çok Age of Youth'ı beğendim galiba. Sımsıcak samimi bir dizydi bence. İkinci sezonu da en az birincisi kadar sevmiştim. 3 sezonu gelecekmiş ben öyle duymuştum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle miii,büyük bir heyecanla bekliyorum o zaman yeni sezonu,teşekkür ederim bu güzel haber için:)Mutlu kal:)

   Sil
 2. Merhaba, yazınız için teşekkürler. Blog yazarlarının sosyal paylaşım ve buluşma noktasına sizleri de bekleriz. Böylelikle içeriklerinizi diğer blog yazarlarına tanıtabilir ve diğer blog yazarlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. İyi çalışmalar. http://blogworld.com.tr.ht/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim:)Müsait olduğum en kısa zamanda ziyaret ederek değerlendireceğim.Mutlu kalın..

   Sil